Skip to main content Skip to search input

Past results

The past results for the Australian Army Skill at Arms Meeting can be found here.
8 February 2017
WO2 Charles King

AASAM 2016
The 2016 AASAM was conducted at Puckapunyal between 3 – 20 May 2016. 
AASAM 2016 ADF Results 
AASAM 2016 International Results

AASAM 2015
The 2015 AASAM was conducted at Puckapunyal between 5 – 22 May 2015. 
AASAM 2015 ADF Results 
AASAM 2015 International Results 

AASAM 2014
The 2014 AASAM was conducted at Puckapunyal between 5 – 16 May 2014. 
AASAM 2014 ADF Results 
AASAM 2014 International Results 
AASAM 2014 Sniper Results

AASAM 2013
The 2013 AASAM was conducted at Puckapunyal between 6 - 16 May 2013.
AASAM 2013 ADF Results
AASAM 2013 International Results
AASAM 2013 Sniper Results

AASAM 2012
The 2012 AASAM was conducted at Puckapunyal between 7 - 17 May 2012.
AASAM 2012 ADF Results 
AASAM 2012 International Results

AASAM 2011
The 2011 AASAM was conducted at Puckapunyal between 9 – 18 May 2011.
AASAM 2011 ADF Results 
AASAM 2011 International Results

AASAM 2010
The 2010 AASAM was conducted at Puckapunyal between 10 – 20 May 2010.
AASAM 2010 Army Results 
AASAM 2010 International Results

AASAM 2009
The 2009 AASAM was conducted at Puckapunyal in May 2009.
AASAM 2009 Army Results 
AASAM 2009 International Results

The new Australian Champion Shot Awards for all three Services were contested for the first time in 1988, introduced to coincide with Australia’s Bicentennial celebrations.

1924 – 1951 The King's Medal
1924 Honorary Captain W C G Ruddock AIC 1 MD
1925 Warrant Officer Class Two B Taylor AIC 1 MD
1926 Warrant Officer Class One E F Davies AIC 3 MD (Honorary Lieutenant)
1927 Warrant Officer Class One J D Shearim AIC SAS
1928 Warrant Officer Class One J Hutchison AIC 2 MD (Honorary Lieutenant)
1929 Warrant Officer Class One J D Shearim AIC SAS
1930 Warrant Officer Class One W H Hackfath DCM AIC 5 MD
1931 Warrant Officer Class One J D Shearim AIC SAS
1932 Lieutenant C W Potter LH 4 MD
1933 Warrant Officer Class One J D Shearim AIC SAS
1934 Bombardier J O King 2 SRG 3 MD
1935 Corporal A F Carson 32 INF BN
1936 Private E W Potter 43/48 INF BN 4 MD
1937 Private E W Potter 43/48 INF BN 4 MD
1938 Private N W Savage SUR 2 MD
1939 Sergeant N W Hall 37/39 INF BN 3 MD
1940 to 1946 No Records Found
1947 Lieutenant A Preston EDN 1 MD
1948 Captain E A Green AEME 2 MD
1949 Captain L A J Eagleston RAAC Eastern Command
1950 Warrant Officer Class Two R D Archer 5 INF BN Southern Command
1951 Major G C Magenis RAAC AHQ

1952 - 1987 The Queen's Medal
1952 Major G C Magenis Army Branch Depart of Supply
1953 Sergeant G L Loveband 16 NS TRG BN Central Comd
1954 Sergeant P F Jeffery INT Corps HQ Western Comd
1955 Sergeant Beardman 16 PET PL Western Comd
1956 Major E A Green HQ Eastern Comd
1957 Warrant Officer Class Two R D Archer RAINF Southern Comd Trg Sch
1958 Warrant Officer Class Two J A Guyner CRE Central Comd
1959 Warrant Officer Class Two R D Archer RAINF HQ Southern Comd
1960 Lance Corporal G A Dennis RAE Central Comd
1961 Warrant Officer Class Two P Pini AHQ
1962 Warrant Officer Class Two D C Loveband RAINF Central Comd
1963 Captain G S Pratt HQ FARELF
1964 Private E R French JTC
1965 Captain M D Hauber HQ Northern Comd
1966 Warrant Officer Class One L F Steele Northern Comd Workshops
1967 Captain M D Hauber 3 Cadet BN Northern Comd
1968 Warrant Officer Class One L F Steele Northern Comd Workshops
1969 Major K G Bladen HQ Western Comd
1970 Warrant Officer Class One L F Steele Northern Comd Workshops
1971 Sergeant J W Guest RAINF 2 MD
1972 Sergeant P K Oakford RAINF 3 MD
1973 Sergeant P T G Clark 4 FF GP Intelligence Unit
1974 Sergeant P K Oakford MUR
1975 Sergeant J W Guest 1 RTB
1976 Sergeant P K Oakford MUR
1977 Sergeant P T G Clark 4 FF GP Intelligence Unit
1978 Captain R G Skelton DPR DOD
1979 Captain G L Mincham HQ log Comd
1980 Sergeant J W Dixon 8/9 RAR
1981 Staff Sergeant P K Oakford 2/4 RAR
1982 Sergeant G J Sawle Infantry Centre
1983 Sergeant J W Dixon LWC Canungra
1984 Warrant Officer Class Two P K Oakford 2 Cadet GP
1985 Warrant Officer Class One A H Bowden HQ Trg Comd
1986 Warrant Officer Class Two P K Oakford 11 FF GP
1987 Sergeant L W Nayda Army Apprentices School

1988 – Present The Champion Shots Medal
1988 Warrant Officer Class One A H Bowden DSU Sydney
1989 Craftsman F M Taylor 12/16 HRL
1990 Craftsman F M Taylor 12/16 HRL
1991 Warrant Officer Class Two P K Oakford 3 Pay Unit
1992 Lieutenant S Boyd-Law 25 RQR
1993 Lieutenant S Boyd-Law 25 RQR
1994 Sergeant R C Platt 3 RAR
1995 Sergeant R C Platt School of Infantry
1996 Warrant Officer Class Two J W Dixon School of Infantry
1997 Captain S Boyd-Law RURQ
1998 Corporal P F Richards 5 Avn Regt
1999 Sergeant L W Nayda 31 RQR
2000 Corporal A R Munn 2 RAR
2001 Sergeant M P Blake 2 RAR
2002 Sergeant A R Munn 2 RAR
2003 Sergeant P Davey School of Infantry
2004 Warrant Officer Class Two P F Richards 1 Avn Regt
2005 Sergeant A R Munn RTC-SQ
2006 Not Contested
2007 Captain A V Strikis HQ 2 Div
2008 Craftsman J Hopfner 816 SQN
2009 Warrant Officer Class Two A R Munn 51 FNQR
2010 Warrant Officer Class Two P F Richards 9 FSB
2011 Major K Stone HQ CATC
2012 Private R Ferguson 1/19 RNSWR
2013 Warrant Officer Class One A R Munn HQ CATC
2014 Warrant Officer Class Two P F Richards 6ESR

2015 Corporal A Woolston
2016 Private J Mollison 5/6RVR

To view the Top 20 Army Badge recipients click here.

Last updated
12 February 2017

%none

Army: Courage. Initiative. Respect. Teamwork.
Back to top